Cytaty

Jest to zbiór naszych ulubionych cytatów o podróżach i podróżnikach. Są one niezwykle motywujące. Większość z nich jest zapewne doskonale Wam znana. Mamy nadzieję, że będą one dla Was inspiracją.

„Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów, lecz na nowym spojrzeniu.” Marcel Proust

***

„(…) Podróż wyzwala z ludzi nie tylko znane im cechy, ale i te, których nigdy by po sobie nie oczekiwali.”  Mark Twain, „Prostaczkowie za granicą”.

***

„Podróże zadają śmiertelny cios uprzedzeniom, fanatyzmowi i parafiańszczyźnie, a tym samym bardzo są potrzebne większości mych rodaków. Ludzi i rzeczy nie obejmiesz w całej ich odmienności, wegetując przez całe życie w jednym ziemskim zakątku”. Mark Twain, „Prostaczkowie za granicą”.

***

„(…) bo najciężej jest ruszyć. Nie dojść, ale ruszyć. Dać ten pierwszy krok. Bo ten pierwszy krok nie jest krokiem nóg, lecz serca. To serce najpierw rusza, a dopiero nogi za nim zaczynają iść. A na to nie tylko trzeba siły, ale i przeznaczenia, żeby przemóc serce i powiedzieć, to ruszam.” Wiesław Myśliwski „Widnokrąg”

***

„Ryzyko wpisane jest zwykle w kontrakt eksploratora, człowieka silnego i nieugiętego, który nie wstydzi się  przyznać, że strach jest nieodłącznym partnerem w jego wędrówkach. Ciekawość człowieka jest jednak silniejsza od lęku. Ci, którzy boją się ryzyka, nie poznają nigdy smaku przygody, podobnie jak ci, którzy nigdy nie odczuli głodu, nie wiedzą, co to jest radość jedzenia.” Jacek Pałkiewicz, „Pasja życia”.

***

„Wszyscy marzymy, lecz nie tak samo. Ci, co śnią nocą w najgłębszych zakamarkach umysłu – łudzą się, by odkryć próżność swych snów; Ci natomiast, co za dnia marzą, to ludzie niebezpieczni, ponieważ mogą – oczy mając otwarte – wprowadzić swoje marzenia w czyn.” T. F. Lawrence „Siedem filarów mądrości”

***

Bo zawsze żyłem gwałtownie,  piłem potężnie, jadłem za dużo lub wcale, przesypiałem całą dobę albo nie spałem dwie noce, pracowałem za ciężko i za długo w zapamiętaniu albo przez jakiś czas nurzałem się w gnuśności. Dźwigałem, ciągnąłem, rąbałem, wspinałem się, uprawiałem miłość z radością i przyjmowałem kociokwiki jako konsekwencje, nie jako karę. Nie chciałem oddać ognistości za mały zysk w metrażu. (…) A w życiu nie mam ochoty wymieniać jakości na ilość. Jeżeli ta projektowana podróż miała okazać się ponad moje siły, to czas było w nią wyruszyć. Widuję zbyt wielu ludzi opóźniających swoje odejście przez chorobliwą, powolną niechęć do opuszczenia sceny. Jest to zarówno niedobry teatr, jak i niedobry sposób życia.”.  John Steinbeck „Podróże z Charleyem.”

***

„Ciekawość swoją trzeba umieć doskonalić. Jeden jedzie na Wyspy Kanaryjskie, drugi do Grudziąca, ale nie znaczy to, że swoją ciekawość i ciekawość świata bardziej udoskonali ten pierwszy. Podróż do Grudziąca może być dla tego drugiego o wiele bardziej ciekawa i egzotyczna, niż dla tego pierwszego podróż do Santa Cruz de Teneryfe. Poza tym, gdziekolwiek by się pojechało, spotyka się tam, dokąd się dotarło, przede wszystkim to, co się z sobą przywiozło. Jeśli przywiozło się ze sobą niewiele tako niewiele się w drugim końcu świata spotyka. I tu nic nie pomoże.” Edward Stachura, Wszystko jest poezją – każdy jest poetą

***

„Podróżując, w bardzo praktyczny sposób doświadczasz aktu odrodzenia. Stajesz przed zupełnie nowymi sytuacjami, dzień przemija wolniej, przeważnie nie rozumiesz języka, którym mówią miejscowi. Zupełnie jak dziecko, które wyszło z łona matki. W takich warunkach zaczynasz przywiązywać znacznie większą wagę do tego, co cię otacza, ponieważ od tego zależy twoje przetrwanie. Stajesz się bardziej otwarty na kontakty z ludźmi, bo wiesz, że mogliby ci pomóc w trudnych sytuacjach. A każdy przejaw łaskawości bogów przyjmujesz z wielką radością, jakby chodziło o wydarzenie, które trzeba zapamiętać na całe życie. Równocześnie, ponieważ wszystko wokół ciebie jest nowe, dostrzegasz w rzeczach wyłącznie piękno i bardziej cieszysz się życiem” – P. Coelho.

***

 “Zacznij od zaraz wyobrażać sobie swoje życie tak, jak chcesz żeby wyglądało – i oddaj się temu z pasją. Sprawdzaj każdą myśl, słowo, czyn, które nie są z tym zgodne. Odsuń je od siebie”– Neal Walsch.

***

“Travel is more than the seeing of sights; it is a change that goes on, deep and permanent, in the ideas of living..” – Miriam Beard.

***

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”- Mark Twain.

***

‚Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy,bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.’‚ -”Podróże z Herodotem”, Ryszard Kapuściński.

'Cytaty' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

© Copyright 2016 odkrywacswiat.pl.  All Rights Reserved