Drewniane bramy Maramureszu


Drewniane bramy Maramureszu są jedną z cech charakterystycznych północnej części Rumunii. Zazwyczaj znajdują się one przy gospodarstwach, choć można je spotkać także na drogach. Piękne zdobienia skutecznie przyciągają uwagę przechodniów. Mi też się spodobały, rzecz jasna.

Niestety podziwiając je, nie znałem ich historii. Po powrocie postanowiłem nadrobić zaległości. Teraz żałuję, że wcześniej tak niewiele o nich wiedziałem. Po raz kolejny przekonałem się, że mając wiedzę na temat danego miejsca, czerpałbym jeszcze większą radość z możliwości podziwiania go- bardziej świadomą i skupioną na detalach.

Takie bramy widziałem pierwszy raz w życiu. Zastanawiałem się nad ich rolą. Czy służyły tylko do odgradzania się od obcych? Oto, co znalazłem na ten temat w dwóch publikacjach:

1. „W ramach ludowego mikroskopu wszystkie te budynki tworzyły otwartą przestrzeń dla rodzin, zamkniętą zaś- dla obcych.  Podkreślano to już samym ukształtowaniem przestrzeni danego gospodarstwa- granicę świata swoich i obcych stanowiły zazwyczaj w rumuńskich wioskach charakterystyczne wysokie bramy, przeniesione do skansenu. W niektórych regionach Rumunii pełniły one rolę reprezentacyjną i świadczyły o zasobności gospodarza. Szczególnie było to widoczne w rejonie Maramuresz, Gorj czy Neamț, gdzie istniał zwyczaj bogatego ozdabiania bram wejściowych apotropeicznymi motywami solarnymi lub geometrycznymi, a w późniejszym czasie- chrześcijańskimi lub świeckimi. Wraz z upływem czasu archaiczne motywy zostały zastąpione przez chrześcijańskie lub funkcjonowały w połączeniu z nimi”.
Źródło: „Zarządzanie w kulturze, tom 11” pod redakcją Ewa Kocój.

2. „Typowa brama maramureska podzielona jest na dwie części- szeroką główną z dwuskrzydłowymi wrotami i wąską z furtką dla pieszych. Ten podział przenosi się na górną część bramy, wspartą najczęściej na trzech rzeźbionych kolumnach. Jej powierzchnia to zasadniczo przestrzeń zdobnicza, bogato pokryta płaskorzeźbami, w których dominuje wyrafinowana ornametyka geometryczna i roślinna, bogata w symbolikę, często zakorzenioną jeszcze w tradycji przedchrześcijańskiej. Znajdziemy tam wyobrażenia mające strzec domostwa przed złymi mocami, a mieszkańcom zapewnić pomyślność i dostatek, takie jak drzewo życia, znaki solarne (związane z kultem słońca) czy karpacka rozeta. Nierzadko znaczną część powierzchni bramy wypełnia płaskorzeźba przedstawiająca scenę historyczną bądź legendarną. […] Częstym elementem zdobniczym jest wyrzeźbiony w drewnie „pleciony sznur” spinający bramę – prawdopodobnie zapożyczony ze zdobnictwa murów cerkiewnych na sąsiedniej Bukowinie. Do bramy bardzo często przylega od strony furtki niewielka ławeczka (czasem chroniona daszkiem), na której wysiadują starsi mieszkańcy, obserwując, co dzieje się na wiejskiej uliczce i wdając się w pogawędki z przechodniami i sąsiadami.”
Źródło: „Bukowina i Maramuresz. Przewodnik po północnej Rumunii.” Stanisław Figiel, Piotr Krzywda.

Mam nadzieję, że powyższe opisy choć trochę zaszczepiły w Was ciekawość do tych drewnianych bram. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak zaprosić Was do obejrzenia kilku zdjęć.

Drewniane bramy, Maramuresz
Drewniane bramy, Maramuresz
Drewniane bramy, Maramuresz

Drewniane bramy, Maramuresz
Drewniane bramy, Maramuresz
Drewniane bramy, Maramuresz
Drewniane bramy, Maramuresz
Drewniane bramy, Maramuresz

Drewniane bramy, Maramuresz 
Drewniane bramy, Maramuresz

Drewniane bramy, Maramuresz

 
'Drewniane bramy Maramureszu' have 1 comment

  1. 6 lutego 2017 @ 12:08 naparzamwswiat

    Świetnie, że taka tradycja wciąż jest kultywowana. To ważne.

    Reply


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

© Copyright 2016 odkrywacswiat.pl.  All Rights Reserved