Eric Carle. Książki interaktywne

Eric Carle

Przyznaję się. Lubię eksperymenty książkowe na moich dzieciach. Nie są bolesne (może tylko trochę boli kieszeń, kiedy eksperyment się nie uda), ani szkodliwe dla zdrowia. Mogą za to zaskoczyć, zafundować mega porcję doznań estetycznych i świetną zabawę!  A że rynek książki dziecięcej mocno eksperymentuje z formą i treścią, pokażę wam jeszcze nie raz.

Dzisiaj na warsztat biorę formę, czyli dwie książki interaktywne Erica Carle, amerykańskiego projektanta, ilustratora i pisarza.

Eric Carle, Od stóp do głów
Wydawnictwo Tatarak

Zastanawialiście się przez chwilę, jak to jest być żyrafą albo foką? Próbowaliście pełzać jak krokodyl lub prężyć bary jak bizon? Jeśli chcecie tego doświadczyć na własnej skórze, koniecznie zaopatrzcie się w tę książkę! To porcja świetnej, wspólnej zabawy z dzieckiem. Uczciwie ostrzegam! To nie jest książka do czytania z dzieckiem na kolanie. Nie, nie, nie. Zapewniam, że będziecie musieli się nieźle nagimnastykować! Tak, może skończyć się strzykaniem w kościach, turlaniem po podłodze a nawet wierzganiem nogami w powietrzu. Ta książka uczy dziecko nazw zwierząt i zachęca do obserwowania ich zwyczajów. Najważniejsze jednak jest to, że pozwala na aktywne i zaangażowane bycie z dzieckiem. Fantastyczna sprawa! Polecam gorąco!
Książka jest przeznaczona dla dzieci 1+, ale do powtórzenia niektórych „ćwiczeń” potrzebna jest stabilność fizyczna dziecka a to oczywiście kwestia indywidualna. Warto wziąć to pod uwagę przed zakupem.

Od stóp do głów, Eric Carle

Od stóp do głów, Eric Carle2Od stóp do głów, Eric Carle3Od stóp do głów, Eric Carle4Od stóp do głów, Eric Carle5Od stóp do głów, Eric Carle6

Eric Carle, Bardzo głodna gąsienica
Wydawnictwo Tatarak

Podobnie jak „Od stóp do głów” jest to mała, zgrabna, kartonowa (powlekana folią), dość odporna na dziecięce zęby, barwna, bardzo ładnie i pomysłowo wydana książka. To pierwsze skojarzenia, jakie przyszły mi do głowy po wspólnym czytaniu jej z Antkiem. Tytułowa gąsienica udaje się w podróż, aby zaspokoić głód a przy okazji uczy dziecko nazw owoców, kolorów, liczb i dni tygodnia. Mało tego, wciąga dziecko w zabawę manualną: gąsienica wchodzi i wychodzi przez poszczególne owoce, zostawiając w nich oczywiście dziury a dziecko bardzo chętnie wtyka w nie paluszki, podążając jej śladem. Na końcu mała podróżniczka pokazuje jedno z praw przyrody, kiedy z tłustej gąsienicy zamkniętej w wielkim kokonie przemienia się w przepięknego (i to jeszcze jak!), wielobarwnego motyla. Celowo nie wrzucam motylowej fotki. Zdjęcie nie odda jego piękna. Zajrzyjcie sami do książki!
Książka jest przeznaczona dla dzieci 1+, ale jako zabawka. Treścią zainteresuje się zapewne dopiero ok 2 r.ż.

Bardzo głodna gąśienica, Eric Carle 1Bardzo głodna gąśienica, Eric Carle 2Bardzo głodna gąśienica, Eric Carle 3Bardzo głodna gąśienica, Eric Carle 4Bardzo głodna gąśienica, Eric Carle 5Bardzo głodna gąśienica, Eric Carle 6

Książki Erica Carla to świetny przykład książek interaktywnych (o których będę pisać jeszcze nie raz). Są  czymś więcej niż tylko historią do opowiedzenia. W moim odczuciu stanowią świetny pierwszy krok w zachęcaniu dziecka do kontaktu z książką. Bo czy może być coś lepszego niż edukacja przez zabawę? 🙂


About


'Eric Carle. Książki interaktywne' 2 komentarze

 1. 23 marca 2018 @ 11:32 Tomek

  Uwielbiam takie książki dla dzieci i tylko takie kupuję! Teraz jest przeogromny wybór – dla starszej córy kupuję z Dwóch Sióstr, a dla młodszego szkraba przeróżne właśnie tego typu ilustrowane pięknie książeczki. Co do interaktywnych to jeszcze nie próbowałem, oczywiscie każda książka wymaga odpowiedniego czytania ale nie każda jest ku temu „dedykowana”. Pozdrawiam

  Reply

  • 26 marca 2018 @ 09:03 Anna

   Też lubię i cenię Dwie Siostry i generalnie sporo czasu wymaga ode mnie bycie na bieżąco. Tyle cudnych książek jest teraz wydawanych 🙂 Jedne do czytania, inne bardziej do zabawy, jeszcze inne do porządkowania wiedzy itp. Jest z czego wybierać. Grunt to z tej różnorodności korzystać, prawda? 🙂 Pozdrawiam!

   Reply


Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

© Copyright 2016 odkrywacswiat.pl.  All Rights Reserved