Jak pomagać przez cały rok? Odcinek 2.

Jak pomagać przez cały rok

W grudniu ubiegłego roku zachęcałem Was do regularnego brania udziału w akcjach charytatywnych (link: http://www.odkrywacswiat.pl/jak-pomagac/). Jestem przekonany, że nasza działalność charytatywna nie powinna ograniczać się tylko do okresu świątecznego. Można więc zadać pytanie: jak pomagać przez cały rok?

Jedną z najgorszych rzeczy jest niepewność w działaniu a brak funduszy taką niepewność niestety tworzy. Dzięki regularnym wpłatom organizacje pozarządowe/aktywiści itp. mogą planować długofalową pomoc. Postanowiłem raz w miesiącu przygotowywać 3 propozycje akcji, które moim zdaniem warto wesprzeć. Część z nich będzie miała zasięg światowy, inne natomiast będą dotyczyły spraw lokalnych. Mam nadzieję, że przyłączycie się do regularnego wspierania organizacji pozarządowych czy po prostu osób, które w Waszych lokalnych społecznościach działają na rzecz innych.

***

1.    Polska Akcja Humanitarna od kilkunastu już lat zbiera środki na dożywianie dzieci w polskich szkołach. W roku szkolnym 2014/2015 z programu Pajacyk skorzystało prawie 1800 dzieci. Problem głodnych dzieci wciąż nie jest rozwiązany, dlatego też każde wsparcie jest ważne. Możesz wpłacić dowolną kwotę, nawet 10 zł.

Link do wpłaty: http://www.pajacyk.pl/#darowizna

2.    Młodzi, zdolni i bogaci. Tacy właśnie jesteśmy 🙂  Może nie tak bogaci, jak byśmy chcieli. I tym bardziej zaciekawił mnie projekt studentki weterynarii, która ma szansę wyjechać na stypendium do USA ale brakuje jej pieniędzy. Niestety uczelnie nie pokrywają kosztów zakwaterowania a- jak wylicza sama zainteresowana- mogą być one naprawdę wysokie. Propozycja warta uwagi zwłaszcza dla miłośników zwierząt 🙂

Link do wpłaty oraz zapoznania się ze szczegółami akcji: https://wspieram.to/psiokociezeby

3.    Przedostatnio finansowo wsparliśmy UNICEF, który organizuje pomoc humanitarną na rzecz dzieci na Ukrainie. W styczniu natomiast postanowiliśmy wesprzeć Bazarek na koziołka Oskarka (https://www.facebook.com/events/177818822582136/ -wstawiam link, choć nie wiem, jak długo FC pozwoli na podgląd zakończonego już wydarzenia). Podczas licytacji wystawiono ponad 100 fantów i uzbierano ponad 3 tysiące zł!

Oto opis akcji:
„Gdy w Siemianach działało Sanatorium dla chorych koni, jego sercem była pani Beata. To ona każdego dnia była u tych koni, to ona im sprzątała, głaskała, kochała. Gdy Sanatorium zostało rozwiązane, niewidoma Nadzieja oraz Ida, która została wykupiona z transportu na rzeź, pozostały w spadku pani Beacie. Wraz z nimi pozostał koziołek Oskar. Oskar odgrywa bardzo ważną rolę w życiu Nadziei – jest jej przewodnikiem, jej oczami. Dodatkowo z całych Siemian przybyły bezpańskie koty, jest ich ponad dziesięć. O tą gromadę zwierząt dba nadal pani Beata, to ona oddaje im swoje serce, pieniądze. Niestety Oskar złamał nogę. Złamanie jest bardzo poważne, jest to złamanie z przemieszczeniem. Potrzebna była poważna operacja. Odbyła się ona dzisiaj w klinice w Olsztynie. Koszt to 1300 złotych.”

I tak za sprawą dobrych ludzi udało się uzbierać kwotę przewyższającą pierwotne zapotrzebowanie. My wylicytowaliśmy kilka książek, rękawiczki oraz szal. Sam też zaoferowałem upieczenie 40 pysznych rogali, które zostały zlicytowane za 100 zł 🙂

Ta ostatnia akcja po raz kolejny utwierdziła mnie w przekonaniu, że ludzi dobrej woli jest bardzo dużo. Musimy jednak pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze: nasza pomoc nie powinna ograniczać się do jednorazowej wpłaty (choć i ta jest niezwykle cenna!). Po drugie: każda wpłata się liczy, nawet 5 czy 10 zł. Gdyby większość z nas każdego miesiąca przekazała jakiejś organizacji choćby 10 zł, nie miałyby one żadnego problemu z płynnością finansową i realizowaniem swoich działań. 10 zł, to tylko dwa piwa.

A Wy włączacie się w jakieś akcje? Dajcie znać 🙂

 

fot. Flickr.
'Jak pomagać przez cały rok? Odcinek 2.' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

© Copyright 2016 odkrywacswiat.pl.  All Rights Reserved