Jak pomagać nie tylko w święta?

Jak pomagać przez cały rok

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym chętniej pomagamy innym. Szlachetna paczka, wigilie dla osób bezdomnych, zbieranie żywności w marketach, to tylko przykłady akcji, o których możemy usłyszeć w mediach.  Wielu z nas w tym okresie szerzej „otwiera” swoje serca i portfele. Bardziej dostrzegamy innych, ich potrzeby, więcej mamy dla nich czasu. W takich momentach widać, że razem możemy więcej. Warto jednak pamiętać o tym, że ten „magiczny” czas trwa tylko kilka tygodni. Magia przeminie. Oni pozostaną. Jak zatem pomagać nie tylko w święta?

Na szczęście są ludzie dobrej woli, którzy działają przez cały rok. Organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą potrzebującym i działające dzięki wpłatom darczyńców twierdzą, że nie tyle wysokość wpłat jest istotna, co ich regularność. Pozwala to na zaplanowanie działań w taki sposób, by były one jak najbardziej efektywne. I tym właśnie wpisem chciałbym Was zachęcić do takiej właśnie regularnej pomocy.

Pewnie część z Was mogłaby zadać pytanie, czy sam pomagam, skoro innych do tego zachęcam? Tak, pomagam wraz z moją rodziną. W tym miesiącu wsparliśmy UNICEF (szczegóły poniżej), w poprzednim iławskich wioślarzy, którzy zbierali pieniądze na wyjazd na konsultacje kadry narodowej (o szczegółach przeczytacie tutaj) a dwa miesiące wcześniej także UNICEF. Staramy się też wspierać innych niefinansowo, chociażby bliskich znajomych. Czasami potrzebna jest przecież zwykła rozmowa, wsparcie, gest życzliwości, zapytanie „Co słychać u Ciebie?”. W końcu to ludzie są w naszym życiu najważniejsi. Jestem przekonany, że te małe kroki (a w przypadku wsparcia finansowego- małe kwoty) tworzą większe, które potrafią zmienić życie innych. Nasze także, ale to już materiał na inny wpis 🙂

Idąc za ciosem, chciałbym przygotowywać dla Was raz w miesiącu propozycję 3 akcji, które w moim przekonaniu warto wesprzeć. Wśród nich będzie zawsze 1, którą w danym miesiącu my będziemy wspierać. Oczywiście zestawienie to będzie bardzo subiektywne. Co Wy na to? Pamiętajcie, że tu nie chodzi o wpłatę tysiąca złotych. Tu naprawdę liczy się każde 10 zł. To tylko 2 piwa, to mniej niż 1 bilet do kina.  Każdy z nas ma coś, co może ofiarować innym. To jak, chcecie się dowiedzieć, jak regularnie pomagać innym?

***

Oto pierwsze zestawienie:

1. UNICEF organizuje pomoc humanitarną na rzecz dzieci na Ukrainie. Za zebrane pieniądze kupowane są ubrania, koce, woda pitna itp. Szacuje się, że aż 1,7 mln dzieci ucierpiało w wyniku konfliktu zbrojnego. Wiele z nich uciekło ze swych domów i potrzebuje pomocy medycznej oraz wsparcia psychologicznego. Nie będę się tu silił na wydumane uzasadnienia takiego wsparcia. Nie umiem sobie wyobrazić cierpienia, na jakie narażone są te dzieci, tym bardziej, że nadchodzi zima i wszelkie trudności będą spotęgowane przez mróz i śnieg.

Link do wpłaty oraz zapoznania się ze szczegółami akcji: https://www.unicef.pl/nmwplaty/wplac/73

2. WWF, poprzez platformę wspieram.to, zbiera pieniądze na gaszenie pożarów na Borneo i ratowanie orangutanów. Niestety ich główną przyczyną są umyślne podpalenia lasów pod uprawy i plantacje. Ofiarami nie są tylko zwierzęta, ale także ludzie. Do tej pory zginęło 19 osób. Ofiar może być więcej, gdyż wiele terenów jest obecnie trudno dostępnych i nie ma możliwości weryfikacji strat.
Jak informuje WWF „zebrane pieniądze przekaże na wsparcie będących na miejscu fundacji Universitas Nasional Jakarta, Zurich University, Rutgers, BOS Foundation, dla których liczy się każda złotówka.”. Za przekazane środki planują zakupić m.in. maski oraz ekwipunek dla zespołów ratowniczych (1 200 zł) oraz pompę wodną (3 600 zł).

Link do wpłaty oraz zapoznania się ze szczegółami akcji: https://wspieram.to/ratujorangutany

3.  Fundacja „Pies Szuka Domu” działa na rzecz psów, kotów, kóz a nawet kur. Niestety ich działalność ogranicza poważny problem: nie mają dostępu do bieżącej wody. Wolontariusze organizacji, by zapewnić jej sprawne działanie, przywożą wodę w baniakach ze swoich domów. Nietrudno sobie wyobrazić, że jest to bardzo pracochłonne i męczące. Rozwiązaniem tej sytuacji jest wykopanie studni głębinowej i na to właśnie są zbieranie fundusze.

Link do wpłaty oraz zapoznania się ze szczegółami akcji: https://wspieram.to/wodadlapsa

***

Pamiętajcie, że przy projektach crowdfundingowych (pkt. 2 i 3; o crowdfundingu pisałem tutaj), wpłacający otrzymują od pomysłodawców „nagrody” (na każdej z podanych wyżej stron, po prawej stronie, znajdziecie  ich wykaz). Traktujcie to jako pewną symboliczną formę podziękowania za Waszą pomoc.  One nie są w tym wszystkim najważniejsze. Rzekłbym nawet, że nie są w ogóle ważne.

Co sądzicie o takim pomaganiu? Warto? Może wspieracie już jakieś konkretne osoby, akcje, organizacje pozarządowe? Jeśli tak, dajcie znać! 🙂
'Jak pomagać nie tylko w święta?' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

© Copyright 2016 odkrywacswiat.pl.  All Rights Reserved