Kamila Kielar. Jukon i Alaska.

Kamila Kielar

Przez prawie 2 godziny iławianie przysłuchiwali się wystąpieniu Kamili Kielar (www.kamilakielar.pl), która podczas Iławskich Spotkań Podróżniczych „4 Strony” opowiadała o samotnej, rowerowej wyprawie po Alasce i Jukonie, północnej części Kanady.

Temperatury sięgające minus 30-40 stopni, 2 000 km przejechane rowerem, spotkania z wilkami, przepiękne widoki, zorze polarne, kompletnie oblodzone drogi, poszukiwanie złota w kopalni- to tylko część tematów, o których opowiedziała Kamila. Nie zabrakło pytań od publiczności o koszta wyprawy, przygotowanie roweru, mycia się w tak trudnych warunkach czy wagę całego ekwipunku. Pojawiły się także wyrazy uznania i szacunku za odwagę w przemierzaniu tak nieprzyjaznego terenu.

Jedna z opowiedzianych historii dotyczyła udziału w ceremonii uwalniania Bielików na Alasce. W miejscowości Haines działa organizacja zajmująca się ptakami, które uległy wypadkom i nie mogą samodzielnie funkcjonować, np. z powodu złamanego skrzydła. Raz w roku organizowana jest ceremonia ich uwalniania. By móc otworzyć klatkę z Bielikiem, trzeba taki przywilej wykupić podczas specjalnej licytacji. Koszt takiej przyjemności nie należy do najniższych i może wynieść nawet 200-300 dolarów. Chętnych jednak nie brakuje.

Kolejna historia dotyczyła życia traperów, których Kamila miała okazję poznać.
Traper to os0ba, która przy pomocy pułapek poluje na zwierzęta futerkowe. Jego celem nie jest pozyskanie mięsa, by zaspokoić głód i przeżyć. Jego zadaniem jest zdobycie futra, które następnie jest eksportowane m.in. do Europy.  Kamila poznała trapera, który potrafił zabić 74 rysi w jednym sezonie! Polowania dotyczą także innych zwierząt, chociażby łasić czy rosomaków. Niestety jest to bardzo dochodowy interes i dlatego też jest tak popularny.  Zapotrzebowanie na futra ze strony zamożnych ludzi jest duże. Jest to dla nas o tyle wątpliwe etycznie i tym samym niezrozumiałe, gdyż futra w głównej mierze nie trafiają do ludzi, żyjących w zimnych rejonach naszego świata i potrzebujących ich do utrzymania ciepła. Trafiają one najczęściej do państw, gdzie nie ma tak mroźnych zim i służą tym samym w budowaniu swojego wizerunku i prestiżu. Smutne to, bardzo.

Jeśli nie byliście jeszcze na prezentacji Kamili, polecamy Wam ją serdecznie. Nie zastanawiajcie się, jeśli będziecie mieć okazję. Kamila to osoba z niezwykłą wiedzą i doświadczeniem, ale przede wszystkim  przyjaźnie nastawiona do świata, odważna i inspirująca 🙂

Spotkanie z Kamilą Kielar było ostatnim przed wakacjami. Chcemy wrócić z „4 Stronami” tuż po wakacjach. Mamy pewnych gości „na oku”, ale jeszcze nie powiemy o kogo chodzi 🙂 😉

Do zobaczenia zatem! 🙂

a e d c b Kamila Kielar
'Kamila Kielar. Jukon i Alaska.' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

© Copyright 2016 odkrywacswiat.pl.  All Rights Reserved