Pucio. 3 książki wspierające rozwój mowy

Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.

Seria o Puciu jest z nami od roku. Tegoroczny Zajączek przyniósł Antkowi trzecią, ostatnią część, więc fazę testowania jej mamy jeszcze przed sobą. Cały trójpak uważam za genialny! Kiedy Antoś wyrósł z książek kontrastowych i obrazkowych z pojedynczymi  wyrazami (dźwiękami) do naśladowania, zaczęłam szukać takiej, która będzie wspomagała rozwój jego mowy. Zależało mi , żeby była bogata w wyrazy dźwiękonaśladowcze, ale zarazem opowiadała jakąś historię. Chciałam przyzwyczajać Antka do słuchania krótkich historyjek. A że mieliśmy za sobą lekturę książki „Babo chce”, byłam pewna, że Antko jest na to gotowy. Pucio spełnił wszystkie moje wymagania a jego dodatkowym, wielkim atutem jest piękna, no po prostu przepiękna, szata graficzna! Nie wiem, kto pierwszy zakochał się w Puciu, Antoś czy ja. W każdym razie ważne jest to, że miłość do Pucia podziela cała nasza czwórka. Dlatego Antkowe egzemplarze, mimo że z grubej tektury, są tak bardzo sfatygowane. Po prostu był czas, kiedy Antek domagał się czytania Pucia po kilka razy dziennie! Kiedy ja i Dawid baliśmy się, że wykończymy swoje gardła, z pomocą ochoczo przychodził nasz wspaniały 7-latek i to on czytał Antkowi. No dobrze, ale zacznijmy od początku, czyli od pierwszej części….

 

Marta Galewska-Kustra, Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 40 (gruby karton)
wiek: 0-6l

To zbiór 18 życiowych, codziennych scen, które aż kipią od dźwięków! Razem z Puciem i jego rodziną jemy śniadanie, idziemy na spacer po ruchliwej i głośnej ulicy, wędrujemy po parku i obserwujemy zwierzęta, bawimy się w domową orkiestrę, odwiedzamy babcię i dziadka na wsi, żegnamy się z nimi na dworcu itp. itd. Robimy to, co mniej więcej zazwyczaj robi roczne dziecko. Każda scena to krótka, kilku zdaniowa historyjka zachęcająca dziecko do naśladowania dźwięków.  Dolny pasek każdej strony przedstawia przedmioty/zwierzęta/osoby występujące w tekście i wydawane przez nie odgłosy. Poza tym, że czytamy dziecku historyjkę, możemy bawić się z nim w pokazywanie („A gdzie jest Pucio?”, „A kto tak gwiżdże?” itp.), oraz powtarzanie dźwięków.  Ostatnie dwie strony to mały, obrazkowy atlas wszystkich wyrazów dźwiękonaśladowczych zawartych w książce. Naprawdę trudno przejść obojętnie koło przygód Pucia i jego rodziny. Zaprzyjaźniliśmy się z tą książką, kiedy Antek miał nieco ponad rok i  pod jej wpływem nasz Szkrab bardzo poszerzył repertuar wydawanych głosek!

Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.

Marta Galewska-Kustra, Pucio mówi pierwsze słowa
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 40 (gruby karton)
wiek: 0-6l

Druga część Puciowych przygód jest adresowana do dzieci, które zaczynają mówić pierwsze słowa a nawet zdania. Ta książka kładzie akcent na słowa (rzeczowniki i czasowniki), tak jak poprzednio odnoszące się do codzienności naszych pociech.  I tak towarzyszymy Puciowi w porannym ubieraniu, wieczornym usypianiu, w drodze do przedszkola, przedszkolnej zabawie, podczas zakupów z mamą w sklepie spożywczym itp. itd. Nasz Szkrab poznaje m.in. przedmioty codziennego użytku, części garderoby, produkty spożywcze, zabawki, członków rodziny, części ciała, sprzęty domowe a także proste czynności (ubiera się, płacze, pije, je, myje itp.). To także pierwszy kontakt z określaniem przeciwieństw (smutny-wesoły, czysty-brudny) oraz z przyimkami (pod stołem, na krześle, w szafie). Podobnie jak w pierwszej części, ostatnie strony (już nie 2, ale 4!) to obrazkowy atlas 48 rzeczowników, 19 czasowników, 8 przymiotników i 3 przyimków.  Mimo że 1,5-roczny Antek czytając tę część, mówił jeszcze niewiele, oboje mieliśmy przy niej świetną, obopólną frajdę. A teraz, kiedy nasz już przeszło 2-letni Szkrab zaczyna składać pierwsze zdania, wracamy do niej na nowo, żeby przez wspólną zabawę rozwijać zasób jego słownictwa.

Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.

Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.

Marta Galewska-Kustra, Pucio i ćwiczenia z mówienia
Ilustracje: Joanna Kłos
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Liczba stron: 40 (gruby karton)
wiek: 0-6l

Ta książka to dla nas chwilowo wyższa szkoła jazdy. Na razie leży na półce i czeka na właściwy czas. Tak bardzo ekscytuje mnie Antkowe budowanie zdań, powtarzanie nowych słów i pierwsze próby ich odmieniania (jego urocze  „tato”, „mamo” oraz „z mamom”), że troszkę boję się, że bogactwo tej książki go przystopuje. Tutaj dzieje się już dużo więcej niż w poprzednich częściach, choć całość w dalszym ciągu przygotowana jest przejrzyście i z pomyślunkiem. Historyjki są nieco wydłużone względem poprzednich. Pojawiły się rozbudowane dialogi, liczba mnoga rzeczowników i ich odmiana, nazwy kolorów, zdania złożone, kontynuacja przeciwieństw no i nowe postacie! Na pewno po nią sięgniemy już za chwilkę, za niedługo, za momencik 🙂 I już się nie mogę doczekać!

Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.Pucio. Książki wpierające rozwój mowy.

„Pucio” to książka, którą polecam z całego serca, absolutnie, bez żadnego „ale”. Myślę, że jej niezwykłość wynika po części z faktu, że strona merytoryczna została opracowana przez logopedkę, pedagog dziecięcą i pedagog twórczości w jednej osobie! Jedno wiem na pewno. My nie poprzestaniemy na Puciu. W zamyśle mam już zakup kolejnych książek tej autorki, także wspierających mowę dziecka 🙂


About


'Pucio. 3 książki wspierające rozwój mowy' has no comments

Be the first to comment this post!

Would you like to share your thoughts?

Your email address will not be published.

© Copyright 2016 odkrywacswiat.pl.  All Rights Reserved